Ülevaade seadusandlusest
Ülevaade on koostatud selleks, et haridusasutustel ja lastevanematel oleks selgem ülevaade, kuidas e-sigarettide juhtumitega haridusasutustes tegeletakse ning millised õigused või võimalused on tulenevalt seadusest olukordade lahendamiseks.
Sellele, kuidas lahendada koolis uimastitega seotud juhtumeid, seab raamid Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus:
§ 44. Vaimse ja füüsilise turvalisuse tagamine koolis
(1) Kool tagab õpilase koolis viibimise ajal tema vaimse ja füüsilise turvalisuse ning tervise kaitse.
(11) Koolis on õpilasele keelatud järgmised esemed ja ained:
1) relv relvaseaduse tähenduses;
2) lõhkeaine, pürotehniline aine ja pürotehniline toode lõhkematerjaliseaduse tähenduses;
3) aine, mida kasutatakse mürgistuse või joobe tekitamiseks;
4) aine, mis on seaduse alusel keelatud õpilase vanusest tulenevalt;
5) muu ese või aine, mida kasutatakse õpilase või teise isiku elu või tervise ohtu seadmiseks või võõra asja kahjustamiseks.
§ 58 Tugi- ja mõjutusmeetmete rakendamine õpilase suhtes
(1) Eesmärgiga mõjutada õpilasi kooli kodukorra kohaselt käituma ja teistest lugu pidama ning ennetada turvalisust ohustavate olukordade tekkimist koolis, võib õpilase suhtes rakendada põhjendatud, asjakohaseid ja proportsionaalseid tugi- ja mõjutusmeetmeid.
(2) Enne tugi- või mõjutusmeetme määramist kuulatakse ära õpilase selgitused ja põhjendatakse õpilasele tugi- või mõjutusmeetme valikut. Õpilasel ja käesoleva paragrahvi lõike 3 punktis 12 sätestatud mõjutusmeetme rakendamisel ka vanemal võimaldatakse enne mõjutusmeetme rakendamist anda arvamus õpilase käitumise ja mõjutusmeetme rakendamise kohta.
(41) Käesoleva paragrahvi lõike 3 punktis 61 sätestatud mõjutusmeetme kohaldajaks võivad olla direktor ning direktori määratud isik, kellel on ettevalmistus mõjutusmeetme kohaldamiseks (edaspidi mõlemad kontrollija). Kontrollija peab olema kõrgharidusega ja teadlik meetme rakendamisega kaasneda võivatest ohtudest, meetme õiguslikest alustest ja kohaldamise tingimustest ning tal peavad olema teadmised, oskused ja sobivad isiksuseomadused meetme kohaldamiseks lapse huvidest lähtudes.
(5) Kooli hoiule võetud esemed ja ained hoiustatakse kooli kodukorras sätestatu kohaselt. Hiljemalt õpilase õppepäeva lõppedes tagastatakse talle käesoleva paragrahvi lõike 3 alusel hoiule võetud ese või aine, välja arvatud ese või aine, mis on keelatud käesoleva seaduse § 44 lõike 11 kohaselt, mille puhul kool:
1) teavitab relva, lõhkeaine või aine, mida kasutatakse narkootilise joobe tekitamiseks, leidmisest kohe politseid ja annab need viivitamata politseile üle;
2) tagastab käesoleva lõike punktis 1 nimetamata esemed ja ained vanemale pärast õpilase käitumise arutamist vanemaga või annab need vajaduse korral asja või aine ohtlikkusest lähtudes üle politseile.
6) selliste esemete ja ainete kooli hoiulevõtmine, mis ei ole käesoleva seaduse § 44 lõike 11 kohaselt keelatud, kuid mida õpilane kasutab viisil, mis ei ole kooskõlas kooli kodukorraga;
61) põhjendatud kahtluse korral, et õpilase valduses on käesoleva seaduse § 44 lõike 11 kohaselt keelatud esemeid või aineid, nende olemasolu kontrollimine ja äravõtmine õpilase valdusest, sealhulgas õpilase riietest ja õpilase kasutuses olevast suletud kapist;
62) selliste esemete ja ainete kooli hoiulevõtmine, mis on käesoleva seaduse § 44 lõike 11 kohaselt keelatud;
Seega on haridusasutuse kodukorral väga tähtis roll kõigi koolis esinevate probleemide ja juhtumite lahendamisel ning seetõttu tasub panustada hea ja põhjaliku kodukorra kirjutamisse. Mida täpsemalt ja selgemalt on haridusasutus kodukorras määratletud reeglid, seda suurem on osapoolte teadlikkus ootustest ja oskus olukordi lahendada.
Tubakas
Tubakaseadus (avaldamismärge RT I, 04.01.2021, 17)
Tubakaseaduse § 27 kohaselt on alaealisel keelatud suitsetamine, suitsuvaba tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote tarvitamine. See tähendab, et keelatud on ka tooted, mille tarvitamiseks pole vaja põlemisprotsessi (nt mokatubakas) ning mida kasutatakse tubakatoote asendamiseks (nt elektrooniline sigaret).
Sama paragrahvi järgi on alaealisel keelatud viibida suitsetamisruumis või suitsetamisalal. Tubakaseaduse § 28 sätestab järgmised meetmed alaealisele kohaldatava keelu tagamiseks:
1) Alaealisel on keelatud omandada, omada ja vallata tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid.
2) Alaealisele on keelatud müüa ja müügiks pakkuda tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatoote kujuga sarnanevat toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid. Selle keelu järgimiseks on müüjal õigus nõuda ostjalt tema isikut tõendava dokumendi esitamist ning keelduda eelmises lauses loetletud toodete müümisest, kui dokumenti ei esitata.
3) Täisealine ei tohi alaealisele tubakatoodet, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toodet, tubakatootega sarnaselt kasutatavat toodet või selle osiseid osta, pakkuda ega üle anda.
5) Alaealist on keelatud rakendada töödel, mis on seotud tubakatoote, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toote, tubakatootega sarnaselt kasutatava toote või selle osiste käitlemisega.
Samuti keelab Tubakaseaduse § 29 tubakatoodete jaemüügi ning suitsetamise järgmistes laste ja noortega seotud asutustes või nende asutuste piiratud maa-alal: laste hoolekandeasutus, koolieelne lasteasutus, põhikool, gümnaasium, kutseõppeasutus, huvikool, avatud noortekeskus või noorte püsilaager ja noorte projektlaager.
Tubakaseaduse järgi on karistatavad muuhulgas järgmised süüteod:
1) alaealise kallutamine tubakatoote tarvitamisele, s.o täisealise isiku poolt alaealise ahvatlemine, ähvardamine või muu teoga mõjutamine alustama või suurendama tubakatoote tarvitamist või tubakatoote tarvitamisest mitte loobuma (§ 44);
2) tubakatoote, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toote, tubakatoote kujuga sarnaneva toote, tubakatootega sarnaselt kasutatava toote või selle osiste käitlemisel vanusepiirangu rikkumine (§ 45);
3) täisealise isiku poolt alaealisele tubakatoote, tubakatoote tarvitamiseks mõeldud toote, tubakatootega sarnaselt kasutatava toote või selle osiste ostmine, pakkumine või üleandmine, kui puudub tubakaseaduse §-s 44 või 45 sätestatud väärteokoosseis (§ 46);
4) alaealise poolt suitsetamine või või suitsuvaba tubakatoote või tubakatootega sarnaselt kasutatava toote tarvitamine (§ 47);
5) suitsetamine selleks keelatud kohas (§ 49).
Uimastitega (sh e-sigaretid) seotud rikkumised
Uimastitega seotud rikkumised (süüteod) jagunevad väärtegudeks ja kuritegudeks. Kuritegu on karistusseadustikus sätestatud süütegu, mille eest on karistusena ette nähtud rahaline karistus või vangistus. Väärtegu on karistusseadustikus või muus seaduses (antud juhul tubakaseaduses) sätestatud süütegu, mille eest on karistusena ette nähtud rahatrahv või arest.
Isikut saab karistada teo eest, kui see vastab süüteokoosseisule, on õigusvastane ja isik on selle toimepanemises süüdi. Karistusseadustiku järgi on isik süüvõimeline, kui ta on teo toimepanemise ajal vähemalt neljateistaastane. Alaealiste poolt toimepandud kuritegude korral tuleb eelkõige kaaluda mõjutusvahendite kasutamist. Need võimalused jagunevad üldjoontes kaheks – prokuröri määratavad kohustused ja kohtu määratavad mõjutusvahendid. Karistusseadustik võimaldab lõpetada kriminaalmenetlust ja panna alaealisele kohustusi. Seda kasutatakse, kui prokuratuur leiab, et 14–17-aastasena kuriteo toime pannud noort saab mõjutada karistust või kohtu määratud mõjutusvahendit kohaldamata. Prokurör kutsub selleks alaealise õiguserikkuja ja tema seadusliku esindaja enda juurde, selgitab kuriteo olemust, hoiatab alaealist ja vajadusel määrab talle kohustuse. Lisaks räägib prokurör noorega sõltuvalt juhtumi asjaoludest tubakatoodete, alkoholi ja narkootikumide tarvitamisest, koolikohustuse täitmisest ning gruppide mõjust noore käitumise üle. Valitud kohustuse ja muu vajaliku informatsiooni edastab prokurör seejärel kohaliku omavalitsuse lastekaitsespetsialistile. Kui prokuröri määratavad kohustused ei ole noore mõjutamiseks piisavad, saab saata kriminaalasja kohtusse. Kohus määrab sel juhul alaealisele sobiliku mõjutusvahendi (KarS § 87). Kui kohus tunnistab alaealise kuriteos süüdi ja kohaldab tema suhtes mõjutusvahendit, siis karistusregistrisse toime pandud kuriteo ja mõjutusvahendi kohta märget ei tehta. Sellise otsusega motiveerib kohus noort õiguskuulekalt käituma – kuigi ta vastutab oma teo eest, saab ta end muutes jätkata oma elu „puhta lehena“. Mõjutusvahendid ja kohustused võivad olla järgmised: üldkasulik töö ehk ÜKT, tekitatud kahju hüvitamine, sotsiaalprogrammid, sõltuvusravi, lepitusteenus või muu kohustus.
Koostatud: november 2022