Elektroonilised sigaretid ja veipimine – mida lapsevanem teha võiks?

Miks e-sigareti tarvitamine on kahjulik?
Iga suitsetamist imiteeriv toode on kahjulik, hoolimata sellest, et see on täiskasvanutele legaalne kasutada. E-sigareti tarvitamisel on mitmeid erinevaid kahjulikke mõjusid nii tervisele kui ka keskkonnale. Näiteks mõjutab e-sigareti tarvitamine aju arengut, õppimis-, otsustus- ja keskendumisvõimet ning enesekontrolli. Samuti suurendab tarvitamine stressi ja depressiooni tekkimise tõenäosust. Kohesed tagajärjed võivad lisaks hingamisteede ärritusele olla ka vedeliku allaneelamisel toimunud mürgistus, iiveldus ja oksendus. E-sigarettide puhul on tervist kahjustav nii kemikaale sisaldav vedelik kui ka tootes sisalduv nikotiin.
Miks lapsed e-sigaretti tarvitavad?
E-sigarettide tarvitamise, nagu ka enamiku teiste riskikäitumise viiside puhul mängib rolli mitu asjaolu: eeskujud, hoiakud, väärtushinnangud, peresuhted, kooli- ja töökeskkond, vaimne tervis, enesekontroll, analüüsivõime ning ka lihtsalt juhus. Loe artiklit „Mis viib lapse tubakatarvitamiseni?“
Mida lapsevanemana teha saab?
Üheksa suitsetajat kümnest on nikotiinisõltlaseks jäänud alaealisena. See tähendab, et kui õnnestub oma last koolitee lõpuni sigarettidest eemal hoida, siis on oht, et temast saab suitsetaja, juba oluliselt väiksem. Just lapsevanemad saavad kõige tõhusamalt kujundada lapse kasvukeskkonda ja toetada tema kujunemist tervislike eluviisidega täiskasvanuks. Läbi aastate on suitsetamise populaarsus vähenenud – praeguseks on neli viiest Eesti täiskasvanust mittesuitsetajad.
Kuigi e-sigarette reklaamitakse tervisliku alternatiivina, on need siiski ohtlikud ja võivad tekitada nii tugevat nikotiinisõltuvust kui ka harjumuskäitumist. Oluline on last eelkõige kuulata ja mõista, miks ta on soovinud e-sigarette proovida. Seejärel arutleda lapsega, kuidas neid vajadusi muul moel lahendada, millised on e-sigarettide tarvitamise mõju nt ajule ja õppimisele ning teha kokkulepped, et laps ei tarvitaks e-sigarette täiskasvanuks saamiseni.
Lapse kasvatamise puhul pole ühte õiget lahendust, vaid see on pidev protsess. Pea meeles, et vanemana saad mõjutada lapse otsuseid ja suhtumist ning varakult seatud piirid peavad paremini. Nii aitad oma lapsel saavutada tema täielikku potentsiaali.
Kuidas teha kokkuleppeid lapsega, et ta e-sigarette ei tarvitaks?
Ennetus ja tarvitamisega tegelemine ei ole ühekordne vestlus, milles vanem edastab lapsele info ja loodab, et laps teeb seejärel õigeid valikuid. Ainult infost ei piisa, kuna noorte kogemused ja närvisüsteem (täpsemalt aju otsmikusagar) ei ole veel piisavalt arenenud, et seda infot kaaluda ja võrrelda muu infoga – näiteks pideva reklaami, sõpradelt tuleva surve ja näilise alternatiivide puudumisega. Pigem on oluline pikaajaline usaldusliku suhte loomine ning hoidmine lapse ja vanema vahel, kus vanem jääb järjepidevalt selle juurde, et ta ei kiida heaks teismeliste katsetamist erinevate uimastite, sh e-sigarettidega. Kõige tähtsam on ühine arusaam ja reegel, et peres ei ole alaealiste alkoholi ega tubakatoodete tarvitamine lubatud. Reeglit selgitatakse erinevatele lastele erineval moel, vastavalt lapse vanusele ja võimele sellest aru saada. Vaata videot „Nõuanded vanematele …“, kuidas lapsega kokkuleppeid teha, et ta ei hakkaks e-sigarette tarvitama.
Kui koolist ja kodust tulevad noortele samad sõnumid ja reeglid, siis on noorel ka lihtsam turvalisemaid ja tervislikke valikuid teha. Samuti annab ühistöö mõlemale poolele kindlustunde, et uimastiennetus või tekkinud olukordade lahendamine pole pelgalt ühe poole vastutusvaldkond.
Näiteks. Proovige noorega vestelda tema argumente kuulates ja lastes tal endal välja tuua suitsetamise miinused nii lühikeses kui pikas perspektiivis. Arutage koos, mis põhjustel noored tarvitavad ja kuidas neid vajadusi muul viisil täita või lahendada. Kokkuleppeid tehes anda noorele sõnum, et ta saab teatud piiride osas ise otsustada, kuidas käituda. See võib tunduda küll hirmutav, aga mõte on selles, et kui valiku on teinud laps, mitte vanem, siis on see ka tema vastutus. Head ühtset lahendust, kuidas rääkida, ei ole. Vanem tunneb oma last kõige paremini ja võib leida sobivaima viisi. Vajalik on jääda endale kindlaks, et enne täiskasvanuks saamist uimasteid ei proovita.
Argumendid, mida vestluses kasutada ja millele tugineda:
- Tubakatootjad ja edasimüüjad ei ole huvitatud niivõrd tarvitajate tervisest, vaid kasumi teenimisest oma toodete müügist. E-sigarettide ja huuletubaka müügi taga on samad suured tubakatööstuse ettevõtted, kes müüvad sigarette ja kes aastakümneid eitasid sigarettide kahjulikku tervisemõju ja seost kopsuvähiga. Seega ei saa neid usaldada ja nende sõnumitesse tuleb suhtuda kriitiliselt. Tubakatööstuse eesmärk on uute toodete müügile toomisega kindlustada endale uue põlvkonna tarbijad ja nikotiinisõltlased, kelle pealt kasumit edasi teenida, sest sigarettide suitsetamine väheneb tänu suurenenud terviseteadlikkusele.
- Andmed uute toodete tervisemõjude kohta kogunevad aeglaselt. Selleks et näha, kas tarvitamine toob kaasa suurema haigestumuse ja suremuse, läheb aastaid ja vahel ka aastakümneid. Tänased tarvitajad on tuleviku uuringute sihtgrupp.
- Nikotiini sisaldavad e-sigaretid pärsivad eesajukoore arengut ja seega näiteks õppimis-, otsustus- ja keskendumisvõimet ning enesekontrolli. Kuna aju areneb, kuni inimene on vähemalt 25-aastane, on mõistlik nendest toodetest hoiduda.
- Tubakatööstus kasutab nikotiinitoodete maitsestamist just laste ja noorte ahvatlemiseks, kuigi nad seda ise ei tunnista. Just maitseained on e-sigarettide vedeliku üks ohtlikumaid lisandeid, sest sisaldavad kemikaale. See, mis võib olla ohutu toidu sees, ei ole sugugi ohutu kopsudesse hingates.
- Nikotiin ei rahusta, sest nikotiin on stimulant. Nikotiini võõrutusnähud tekitavad närvilisust ja ärevust, mis leeveneb siis, kui inimene saab uue annuse nikotiini. See jätab petliku mulje rahustavast toimest. Nikotiinisõltuvus põhjustab meeleolu kõikumisi ning ärevust, mis omakorda vähendab keskendumise- ja õppimisvõimet ning mõjutab laste toimetulekut koolis.
- E-sigareti aurus sisalduvad kemikaalid mõjutavad nii kasutaja kui ka kõrvalseisjate tervist, kes auru sisse hingavad.
- Nikotiin põhjustab väga tugevat sõltuvust ja mida nooremana sa seda tarvitama hakkad, seda raskem on sul hiljem sellest vabaneda. Tihti ei õnnestugi inimestel sõltuvusest kunagi lahti saada ning nad surevad enneaegselt suitsetamisest tingitud haigustesse, nagu näiteks kopsuvähk.
- Enamik (70%) Eesti teismelisi ei kasuta e-sigarette.
Küsimused, mida vestluses noorele esitada:
Mis on elektrooniline sigaret?
E-sigaretid on patareidega töötavad seadmed, mis hoiavad ja soojendavad e-vedelikke, mis eraldavad auru, mida kasutajad sisse hingavad. E-sigareti kasutamist nimetatakse veipimiseks. E-sigaretid võivad välja näha nagu traditsioonilised sigaretid, sigarid või igapäevased esemed, nagu USB-pulgad või isegi pastakad. E-sigareti aurus sisalduvad kemikaalid mõjutavad nii kasutajat kui ka kõrvalseisjaid, kes auru sisse hingavad.
Kust veel abi ja nõu küsida?
- Lapsevanemad saavad nõu küsida tarkvanem.ee veebilehel, samuti saab lehel tutvuda varasemate küsimuste ja vastustega.
- Väljaõppe läbinud pereterapeutide käest
- Lapse koolipsühholoogilt või teistelt kooli tugitöötajatelt