Paarisuhe

Vanemate paarisuhe on perekonna süda. Soojas ja toetavas paarisuhtes on olemas teadmine, et partner on minu jaoks olemas, kui ma teda vajan. Ta on tingimusteta minu poolel ja ma saan teda usaldada.

Iga laps vajab kasvamiseks turvalist ja emotsionaalselt sooja kodu. Selles kohas ei pea olema palju asju ja suuri ruume – tähtis on, et seal tuntakse ennast mõistetu ja nähtuna. See on koht, kus koos leitakse lahendusi kõigele, mis elu toob.

Perekonna süda on vanemate paarisuhe. Suhted aga on nagu ilm. Isegi neist rääkimata tajub väike inimene, kuidas täiskasvanutel parajasti suhetega on. Laps tajub täiskasvanute hääletoonist, silmavaatest ning isegi vaikusest, kas vanemad on rahul ja rõõmsad või kurvad ja kurjad.

Kui suhted partnerite vahel on keerulised, siis väga sageli arvavad lapsed, et nemad on vanemate halvas läbisaamises süüdi. Laps mõtleb, et tema on olnud paha laps ja sellepärast ema-isa riidlevadki. Ta muutub ärevaks, hakkab jonnima ja teda võib olla keeruline distsiplineerida. Ärevas õhkkonnas hakkab reageerima lapse keha – kõht või pea hakkab valutama, tekib palju erinevaid hirme. Koolilastel võib tekkida probleeme õppeedukusega ning on lapsi, kes ei lähegi enam kooli.

Paaridel, kellel on head suhted, on lihtsam leida ühist keelt ka lastekasvatuses. Erimeelsuste korral suudavad nad leida kiiremini lahendusi, ilma et nad lõputult võitleks ja teineteist kritiseeriks.