Hoolduspere kasvatab oma perekonnas teistest vanematest sündinud last lapse seaduslikuks esindajaks oleva kohaliku omavalitsusega sõlmitud lepingu alusel ja hoolduspere vanem ei ole lapse seaduslik esindaja. See tähendab, et suuremad last puudutavad otsused (nt kooli vahetamine, reisimine) tuleb teha koostöös kohaliku omavalitsuse lastekaistetöötajaga. Igapäevased kasvatusalased otsused on pere enda teha. Pere eesmärgiks on pakkuda lapsele või lastele turvalisi, püsivaid ja toetavaid kasvutingimusi ning võimaluse kasvada perekonnas. Samas tuleb arvestada, et lapsel säilivad sidemed sünniperekonnaga, kui see ei kahjusta tema heaolu ning ka võimalus sinna naasta. Pere roll on last selles protsessis toetada.
Laps on hooldusperes kas lühi- või pikaajaliselt. Lühiajaliselt paigutatakse laps hooldusperre üldjuhul siis, kui on lootus, et lapse sünniperekonda on võimalik nii toetada, et lapse vanemad saavad tulevikus lapse kasvatamisega ise hakkama. Laps paigutatakse hooldusperre pikaajaliselt siis, kui laps ei saa kasvada oma sünniperekonnas, kuid erinevatel põhjustel ei saa või ei ole lapse huvides tema lapsendamine. Pikaajaliselt hooldusperes olevad lapsed on üldjuhul perekonnas kuni lapse täisealiseks saamiseni.
Lapsendamine on protsess, mille käigus võtab isik endale vanemlikud õigused ja kohustused teistest vanematest sündinud lapse üle, tekitab lapsendaja ja lapsendatu vahel vanema ja lapse vahelised õigused ja kohustused, mis on tingimusteta, tähtajatud ja pöördumatud. Lihtkeeli võrdub see bioloogilise lapse ja lapsevanema õigusliku suhtega ning lapsega seotud otsused on pere enda teha.
Lapsendamiseks vabu lapsi väga palju ei ole, seega on hoolduspere vanemaks olemine hea võimalus olla vanem teistest vanematest sündinud lapsele, kes vajab kodu ja perekonda.